Searchرئیس کل بانک مرکزی ایران: معامله ارز دیگر قاچاق محسوب نمی‌شود

رئیس کل بانک مرکزی ایران: معامله ارز دیگر قاچاق محسوب نمی‌شود ...
fa.euronews.com ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Fa.euronews.com، #ایران، #بازار، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #تومان، #دولت، #سیاست، #صادرات، #عبدالناصر، #فروردین، #مردم، #واردات، #پتروشیمی

عبدالناصر همتی ، رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید کالاهای اساسی و دارو با نرخ ارز دولتی وارد کشور خواهد شد و تا پایان فروردین سال ۱۳۹۸ « هیچ تغییری » در نرخ ارز و قیمت کالا نباید ایجاد شود.
رئیس کل بانک مرکزی تنها ساعتی پس از تصویب سیاست ارزی جدید دولت در هیات وزیران اظهار داشت: « در وضعیت فعلی واردات کالا با نرخ ترجیحی ۴۲۰۰ تومان بود که به ۴۴۰۰ رسید. از سویی دیگر با ممنوعیت فعالیت بازار آزاد و اینکه مردم نمی‌توانستد ارز خود را تامین کنند قیمت‌های دیگری شکل گرفته بود که فسادآور بود. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به مساعد بودن منابع و ذخایر ارزی اجازه دهیم بازار فعالیت خود را انجام داده و عرضه و تقاضا در آن شکل بگیرد. »
به گزارش خبرگزاری های ایران دولت تصمیم گرفته است به کلیه صرافی های مجاز اجازه دهد تا در چارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی اقدام کنند. در مقابل فروش ارز از سوی صرافی ها برای « مصارف خدماتی و مسافرتی » طبق مقررات ارزی بانک مرکزی با ثبت مدارک و مستندات لازم امکانپذیر خواهد بود.
بنا به تصمیم دولت ایران تأمین ارز برای واردات بقیه کالاها در بازار دوم ارز از محل ارز حاصل از صادرات کلیه کالاهای غیرنفتی (به ویژه فرآورده‌های نفتی ، گاز طبیعی ، پتروشیمی ، محصولات فولادی و فلزات رنگی) و خدمات تأمین می شود. نرخ ارز در این بازار براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و به عنوان نرخ آزاد ارز اطلاع رسانی خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی یکشنبه شب در مورد نرخ ارز در بازار ثانویه گفت: « من هیچ نرخی اعلام نمی‌کنم و دخالتی در آن ندارم. اما حتما نرخی است که می‌تواند بازار را نیز تحت تاثیر قرار دهد. »
عبدالناصر همتی ضمن « اشتباه » خواندن روش فعلی در بازار ارز تاکید کرد که بازار باید باز باشد. به گفته وی از این پس معاملات بازار ارز « قاچاق » محسوب نمی شود.
رئیس کل بانک مرکزی در مورد نرخ سود بانکی نیز اظهار داشت: « این چند روز فقط به بسته ارزی اختصاص داشت اما برای سود بانکی نیز برنامه داریم و حتما با مدیران بانکی در مورد این مسایل بحث و بررسی لازم را انجام می‌دهیم. انشاءالله بعد از بازار ارز به دنبال ساماندهی بازار پول خواهیم رفت. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نوبخت: حقوق کارمندان و بازنشستگان از فروردین افزایش می یابد/ انتخابات...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ اخبار
سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود اعلام کرد کارمندان و بازنشستگان درباره افزایش حقوق خود نگران نباشند و مسایل بودجه ای بین مجلس و دولت تا هفته سوم ف...ادامه مطلب»

آغاز به کار بازار ثانویه ارز از امروز ...
eghtesadeiranonline.com ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ اقتصاد
طبق اعلام بانک مرکزی بازار ثانویه ارز از امروز به طور رسمی آغاز به کار کرده و صادرکنندگان می توانند از طریق سامانه نیما و سامانه وزارت صنعت نسبت به فر...ادامه مطلب»

زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند ...
asriran.com ۱۳۹۳/۰۵/۲۳ اقتصاد
زنگنه: دوران بخور بخور تمام شده/ نصف نیروهای وزارت نفت مازاد هستند میزان تولید در چند سال گذشته از زمان جنگ هم بدتر بود / مردم باید باور داشته باشند ...ادامه مطلب»


EOF