Searchاین خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست!

این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست! ...
1host2u.ir ۱۳۹۷/۰۴/۱۸ هنر

کلیدواژه ها:#1host2u.ir، #آلپ، #ادبیات_فارسی، #ازدواج، #استاد، #اسلامی، #اصفهان، #انقلاب، #انگلیسی، #اوستایی، #ایران، #ایرانی، #بازنشستگی، #بهشت، #تاریخ، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حافظ، #خانه، #خزر، #خسرو، #دانشگاه، #دانشگاه_اصفهان، #دانشگاه_تهران، #دماوند، #دهخدا، #زبان_فارسی، #زناشویی، #سمنان، #شمیران، #فارسی، #فرانسه، #فرانسوی، #قم، #لرستان، #لندن، #مشهد، #معین، #ملایر، #نصرالله، #پاریس، #پهلوی، #چهارشنبه، #چین، #گیلان، #یزد

دکتر خسرو فرشیدورد در سال ۱۳۰۸ در ملایر متولد شد. تحصیلات خود را تا پایان دورهٔ دبیرستان در زادگاهش انجام داد ، و برای تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه تهران رفت. در سال ۱۳۴۲ دکتری زبان و ادبیات فارسی گرفت. از سال ۱۳۴۳ در دانشگاه اصفهان و از سال ۱۳۴۷ در دانشگاه تهران به تدریس در رشتهٔ دستور زبان فارسی و نقد شعر و متون فارسی پرداخت و تا هنگام بازنشستگی استاد دانشگاه تهران بود.
از راست به چپ: خسرو فرشیدورد ، محمد طباطبایی ، سعید حمیدیان ، نصرالله پورجوادی و محمدرضا شفیعی کدکنی ، سمینار نگارش فارسی ، مرکز نشر دانشگاهی ، ۱۳۶۱

* * * او به زبان‌های عربی و فرانسوی تسلط داشت و با زبان‌های انگلیسی ، پهلوی ، اوستایی و فارسی باستان آشنایی کافی داشت. در نقد ادبی و سبک‌شناسی نیز صاحب‌نظر بود. همچنین سال‌ها عضو گروه پژوهشی لغت‌نامه دهخدا بود. او شعر نیز می‌سرود. شعر زیبای " این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست" از سروده های این بزرگ مردِ وطن پرست است که پس از سفرهای خارج از کشور ، از ذهن پرمسئولیت او تراوش کرده است.
دکتر فرشیدورد روز چهارشنبه ۹ دی ۱۳۸۸ در “سرای سالمندان نیکان” تهران در سکوت خبری درگذشت.
روانش شاد ویاد و تفکر جاری در این اثرش همواره زنده باد!
این خانه قشنگ است ولی خانه من نیست؛
این خاک چه زیباست ولی خاکِ وطن نیست؛
آن دختـــــــــــرِ چشم آبیِ گیسوی طلایی ،
طنازِ سیه چشــــــــــم ، چو معشوقۀ من نیست؛
آن کشور نو ، آن وطــــنِ دانش و صنعت ،
هرگز به دل انگیــــــــــزیِ ایرانِ کهن نیست؛
در مشهد و یزد و قم و سمنان و لرستان ،
لطفی است که در " کَلگَری" و " نیس" و " پِکَن" نیست؛
در دامن بحر خزر و ساحل گیلان
موجی است که در ساحل" دریای عَدَن" نیست
در پیکر گلهای دلاویز شمیران
عطری است که در نافه ی" آهوی خُتَن"نیست؛
آواره ام و خسته و سرگشته و حیران
هرجا که رَوَم ، هیچ کجا خانۀ من نیست؛
آوارگی و خانه بِدوشی چه بلایی ست
دردی است که هَمتاش در این دیرِ کهن نیست
من بَهرِ کِه خوانم غزل سعدی و حافظ
در شهر غریبی که در او فهم سخن نیست
هرکس که زَنَد طعنه به ایرانی و ایران
بی شُبهِه که مغزش به سر ، و روح به تن نیست!
" پاریس" قشنگ است ولی نیست چو تهران
" لندن" به دلاویزی شیرازِ کُهن نیست؛
هر چند که سرسبز بُوَد دامنۀ " آلپ"
چون دامنِ البُرز ، پُر از چین وشکن نیست؛
این کوه بلند است ولی نیست دماوند
این رود چه زیباست ولی رود تَجَن نیست؛
این شهرعظیم است ولی شهرغریب است ،
این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست!
تحصیل در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه تهران رفت.
در سال ۱۳۴۲ با ارائهٔ پایان‌نامهٔ دکتری خود با عنوان « قید در زبان فارسی و مقایسهٔ آن با قیود عربی و فرانسه و انگلیسی » (با استاد راهنمایی محمد معین) درجهٔ دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت. از سال ۱۳۴۳ به تدریس در دانشگاه اصفهان مشغول شد. از سال ۱۳۴۷ در دانشگاه تهران به تدریس در رشتهٔ دستور زبان فارسی و نقد شعر و متون فارسی پرداخت و تا هنگام بازنشستگی استاد دانشگاه تهران بود.
فرشیدورد در طول زندگی زناشویی هرگز صاحب فرزندی نشد و بعد از جدا شدن از همسر خود ، دیگر ازدواج نکرد. او بی‌پروا بود و گاهی به کارهایی که در نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شد معترض بود و به همین دلیل از تدریس در مقطع کارشناسی منع شد. پس از بازنشستگی از دانشگاه تهران ، مدتی را با بستگانش زندگی کرد و پس از آن به سرای سالمندان نیکان منتقل شد.
دکتر خسرو فرشیدورد روز چهارشنبه ۹ دی ۱۳۸۸ در « سرای سالمندان نیکان » تهران در سکوت خبری درگذشت و در بهشت زهرای تهران در قطعهٔ ۲۵۶ ، ردیف ۹۴ ، شماره ۳۷ به خاک سپرده شد.
به زبان‌های عربی و فرانسوی تسلط داشت و با زبان‌های انگلیسی ، پهلوی ، اوستایی و فارسی باستان آشنایی کافی داشت. تخصص اصلی خسرو فرشیدورد ، دستور زبان و نگارش فارسی بود و در نقد ادبی و سبک‌شناسی نیز صاحب‌نظر بود. همچنین سال‌ها عضو گروه پژوهشی لغت‌نامه دهخدا بود. او شعر نیز می‌سرود. قالبِ اغلب شعرهای وی غزل (با مضامین عاشقانه و اجتماعی) بود.
تألیفات
فرشیدورد علاوه بر بیش از ۲۰۰ مقاله ، ۱۶ عنوان کتاب در زمان حیات خود چاپ و منتشر کرد و همچنین دو مجموعه شعر با عنوانهای حماسه انقلاب و صلای عشق (با مقدمه‌ای در معرفی شعر فارسی امروز) برجای مانده‌است. مشهورترین کتاب‌های او:
ج‍مله و تحول آن در زبان فارسی
دستور مختصر تاریخی زبان فارسی
دستور مفصل امروز بر پایه زبانش‍ناسی ج‍دید
دستوری برای واژه‌سازی: ترکیب و اشتقاق در زبان فارسی ، ترکیب و تحول آن در زبان فارسی
تاریخ مختصر زبان فارسی از آغاز تاکنون
عربی در فارسی
مسئلهٔ درست و غلط ، نگارش و پژوهش در زبان فارسی
فعل و گروه فعلی و تحول آن در زبان فارسی (پژوهشی در دستور تاریخیِ زبان فارسی)
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»


EOF