Searchاثر تاریخی که سطل زباله شد!

اثر تاریخی که سطل زباله شد! ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ اخبار

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #استان_کهگیلویه_و_بویراحمد، #امام، #امامزاده، #ایسنا، #خانه، #خبر، #سطل، #شهرستان، #شوش، #صنایع_دستی، #فرهنگ، #قاجار، #قانونی، #مردم، #مسعود_شفیعی، #مقدس، #میراث_فرهنگی، #کهگیلویه، #کهگیلویه_و_بویراحمد

سنگ باستانی در روستای شوش از توابع شهرستان باشت رها شده و مردم به عنوان زباله‌دان از آن استفاده می‌کنند و اینگونه میراث فرهنگی و هویت تاریخی مردم این استان در سایه بی‌توجهی و سکوت مسئولان نابود می‌شود.
به گزارش ایسنا ، مردم روستای شوش از توابع شهرستان باشت از سنگ باستانی یک متری که در حریم امامزاده این روستا قرار دارد و در سایه بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی به عنوان زباله دان استفاده می‌کنند درحالی که این سنگ مربوط به دوره های تاریخی و دارای قدمت است و باید میراث فرهنگی از این سرمایه ملی با تدابیر ویژه محافظت کند.
این سنگ باستانی به ارتفاع یک متر به عنوان سطل زباله واقع در روستای شوش از توابع شهرستان باشت استان کهگیلویه و بویراحمد مورد استفاده قرار می گیرد.
"مسعود شفیعی" ، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: قدمت این اثر تاریخی سنگی مربوط به حدود دوره قاجار است. دور این سطل سنگی آهن کشی شده که برای مرمت آن مشکلی ایجاد نشود و حفاظت شده است.
شفیعی بیان کرد: ما نمی توانیم برای این سطل قدیمی و تاریخی نگهبان بگیریم و متعلق به امامزاده است و نمی توانیم از لحاظ قانونی و محلی ، آن را جابجا کنیم.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سطل تاریخی ، در جایی که گذاشته شده مناسب است اما متاسفانه مردم از آن بعنوان سطل زباله استفاده می کنند که نباید این کار صورت گیرد و نیاز به فرهنگ سازی دارد. البته باید با در نظر گرفتن قانون و معارضات مردمی ، فکری برای حفاظت و نگهداری این اثر تاریخی صورت گیرد.
به گزارش ایسنا ، بیش از 2600 اثر تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که تاکنون بیش از 650 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
در پی انتشار خبری با تیتر" اثر تاریخی که سطل زباله شد!" در ایسنا ، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان طی جوابیه ای به انتشار این خبر واکنش نشان داد.
در متن این جوابیه آمده است:" اثرسنگ آب یا وضو خانه شرعی در روستای شوش از توابع شهرستان باشت مربوط به خود امام زاده و متعلق به دوره قاجار است. این اثر تاریخی وقفی است و امکان جابه جایی آن وجود ندارد ، ضمن اینکه حفاظت اولیه بر روی ان صورت گرفته است.
حال انکه جایگاهی مقدس تر از امام زاده برای نگهداری این اثر در استان وجود ندارد و این اثر خود جاذبه تاریخی مذهبی است که مورد بازدید علاقه مندان و گردشگران دینی است و این امکان برای این اداره کل وجود ندارد که برای هر جاذبه تاریخی یک نگهبان در نظر بگیرید.
در پایان امیدورایم با فرهنگ سازی مناسب ، شاهد مشارکت بیشتر مردم در حفظ و نگهداری آثار تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد باشم."
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

19 استان در سوگ فاجعه منا ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۱۳ اخبار
پیکر مطهر جمعی از حجاج جان‌باخته شهرستان‌ها که در فاجعه غمبار «منا» قربانی بی‌تدبیری سعودی‌ها شدند، امروز دوشنبه در برخی از مراکز استان‌ها تشییع و برا...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»


EOF