Searchجدال معدن و پلنگ برای زنده ماندن!

جدال معدن و پلنگ برای زنده ماندن! ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ اخبار

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #اردکان، #استان_یزد، #ایران، #ایرانی، #ایسنا، #تصمیم_گیری، #حفاظت_محیط_زیست، #خانه، #خبر، #سازمان_حفاظت_محیط_زیست، #محیط_زیست، #وزارت_صنعت،_معدن_و_تجارت، #پلنگ، #یزد، #یوزپلنگ، #یوزپلنگ_ایرانی

در حالی که هنوز چالش معدنی‌ها با محیط زیست یک موضوع تمام ناشدنی است ، مجتمع معدنی سنگ آهن چادرملو در حالی موفق شد مجوز بهره‌برداری از آنومالی D۱۹ را دریافت کند که همچنان معاون سازمان محیط زیست می‌گوید مجوزی در این باره صادر نشده است و چادرملو در لبه تعطیلی و حیات به سر می‌برد.
به گزارش ایسنا ، ۲۴ محدوده حساس مورد اختلاف میان سازمان حفاظت محیط زیست و متصدیان معدن و صنایع معدنی وجود دارد که یکی از آنها یعنی آنومالی D۱۹ یکی از بحث برانگیزترین‌ها در این میان است که حیات یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های معدنی ایران یعنی مجتمع سنگ آهن چادرملو به آن بستگی دارد و از طرف دیگر فعالان محیط زیست معتقند این منطقه زیستگاه آخرین بازماندگان یوز آسیایی است.
در این میان موضوعی را باید مورد توجه قرار داد و آن این است که مجتمع چادرملو به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده سنگ آهن ایران در استان یزد و مجاورت شهر اردکان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه به شمار می‌رود و در صورتی که نتواند مواد اولیه خود را به دست آورد تا کمتر از ۱۰ سال دیگر ذخایرش به اتمام خواهد رسید و عملا به منطقه‌ای بلااستفاده تبدیل می‌شود.
چندی پیش بود که اکتشافات مقدماتی نشان داد که در نزدیکی محل استخراج فعلی معدن چادرملو پهنه معدنی دیگری به عنوان D۱۹ وجود دارد که با ذخیره ۳۰۰ میلیون تن سنگ آهن می‌تواند به عنوان یک راه بقا برای این مجتمع سنگ آهن مطرح شود ، ولی همان طور که گفته شد این منطقه از نظر سازمان محیط زیست یک فضای حفاظت شده و زیستگاه یوزپلنگ ایرانی به شمار می‌رود و ممانعت‌های این سازمان باعث شده امید به بقای این مجموعه معدنی در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.
اما دو هفته پیش بود که محمد رضا بهرامن - رییس خانه معدن ایران - از تعامل مجموعه معدنی با سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و گفت که چادرملو و خانه معدن ایران در جلسه‌هایی که با سازمان حفاظت محیط زیست داشته‌اند توانستند مجوز اکتشافات مقدماتی در محدوده D۱۹ را به دست آورند تا مجتمع معدنی چادرملو و سنگ آهن مرکزی بتواند تحت شرایط خاصی به فعالیت در این منطقه بپردازد.
این خبری بود که دوباره باعث شد بحث تقابل معدن و محیط زیست در صدر رسانه‌ها قرار گیرد و اظهارنظرهای مختلفی در این باره مطرح شود؛ به طوری که چندی پیش رضا اقتدار - معاون دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت‌وگو با ایسنا صدور مجوز برای اکتشاف در D۱۹ را انکار کرد و آن را همچنان جزو ۲۴ محدوده مورد اختلاف معدنی‌ها و سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد.
وی در این باره گفت که نامه‌ای از سوی مدیرکل اکتشاف وزارت صنعت ، معدن و تجارت به دفتر زیستگاه‌ها رسیده است که براساس آن درخواست مطالعات آنومالی‌های فلززایی منطقه به همراه چگونگی برنامه‌های توسعه‌ای آن مطرح شده است که در این نامه آن وزارتخانه در مورد طرح مطالعاتی در محدوده آنومالی بدون صدور پروانه اکتشاف را مطرح کرده است و صرفا برای انجام عملیات ژئوفیزیک بدون هرگونه تخریب و به منظور بررسی‌های اولیه اقدام صحبت شده است.
به گفته معاون دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست ، طبق این درخواست وزارت صنعت ، معدن و تجارت می‌خواهد بداند این منطقه از نظر ارزش چه جایگاهی دارد تا بعد از مشخص شدن لکه‌های معدنی از طریق برگزاری جلسات با سازمان حفاظت محیط زیست در این مورد تصمیم گیری شود.
این اختلافات در حالی مطرح می‌شود که نزدیک به شش سال آینده ذخایر معدنی سنگ آهن در معدن فعلی چادرملو به اتمام می‌رسد و هر لحظه به پایان عمر این مجتمع بزرگ نزدیک می‌شویم تا شهر معدنی که در فاصله ۱۸۰ کیلومتری یزد با بیش از ۸۰ هکتار فضای سبز بنا شده است قدم به سمت متروکه‌گی بردارد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ طبیعت
کوشکی یک یوزپلنگ آسیایی در اسارت در ایران است که در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگ...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»


EOF