اخراج آلمانی‌ها از ایران در جریان جنگ جهانی اول

اخراج آلمانی‌ها از ایران در جریان جنگ جهانی اول...
donya-e-eqtesad.com 30/06/1916 تاریخ

کلیدواژه ها:#Donya-e-eqtesad.com، #آبادان، #آستانه، #آسیای_میانه، #آلمان، #انگلستان، #انگلیسی، #ایران، #ایران_و_غرب، #بغداد، #بندرعباس، #تبریز، #تیرماه، #جنگ_جهانی_اول، #جهانی، #حاکمیت، #روسیه، #سپهسالار، #عثمانی، #عراق، #فرمانفرما، #مسلمان، #میانه، #میدان‌های_نفتی_ایران، #نظامی، #هند، #ویلهلم، #ویلهلم_دوم، #پاکستان، #پرسی_سایکس، #کرمان

نهم تیرماه 1295
گروه تاریخ و اقتصاد: در چنین روزی در سال 1916 میلادی ، نیروهای انگلیسی (عمدتا هندی) به فرماندهی ژنرال « سر پرسی سایکس » به نام بیرون راندن آلمانی‌ها و نیروهای هوادارشان از منطقه تحت نفوذ انگلستان در ایران (جنوب و جنوب شرقی کشور) ، وارد شهر کرمان شدند و آلمانی‌ها که مورد حمایت نیروهای ژاندارم و گروهی از مردم محل بودند ، منطقه را تخلیه کردند.
روی و پشت اسکناس ۱۰ مارکی امپراتوری آلمان با بازچاپ عبارت ۲۵ قران که در زمان اشغال ایران در جنگ جهانی اول رایج بوده‌است.

* * * نظامیان ژنرال سایکس قبلا با کشتی از هند به بندرعباس منتقل شده بودند. آلمانی‌ها که به‌منظور کوتاه کردن دست انگلستان از ایران و سپس هند ، از آغاز جنگ جهانی اول دست به جمع‌آوری هوادار در ایران و غرب هند زده بودند ، در ایران از عنوان « هم نژادی » و اینکه انگلیسی‌ها عامل و باعث همه بدبختی‌های ایرانیان بوده‌اند برای نفوذ در قلب‌ها استفاده می‌کردند و در نقاط دیگر ، به‌خصوص در میان مسلمانان شبه قاره هند (پاکستان فعلی) حتی رواج داده بودند که ویلهلم دوم امپراتور آلمان مسلمان شده است. ایران در آستانه جنگ جهانی اول اعلام بی‌طرفی کرده بود ، ولی توان نظامی قابل ملاحظه‌ای نداشت که از ورود نیروهای دو اتحادیه متخاصم به وطن جلوگیری کند. عثمانی که در کنار آلمان بود 15 ژانویه 1915 تبریز را تصرف کرد اما روسیه نیرو فرستاد و عثمانی را اخراج کرد. عثمانی ، خواهان رسانیدن خود به آسیای میانه و ایجاد اتحادیه « پان ترکیسم » بود و آلمان نقشه تصرف میدان‌های نفتی ایران و پالایشگاه آبادان از یک طرف و رخنه به هند و طرد انگلستان از این سرزمین پهناور را از سوی دیگر ، در سر داشت. روسیه و انگلستان هم نیات مختلف داشتند؛ انگلستان « فرمانفرما » را که دوست خود بود نخست‌وزیر می‌کرد و روسیه او را برمی‌داشت و سپهسالار را که هواخواهش بود بر جای او می‌نشاند و ...
جمع نیروهای اشغالی روسیه شش هزار و انگلستان چهار هزار تن بود و ایران نیرویی به این شمار نداشت که حاکمیت و امنیت داخلی خود را حفظ کند. در پایان سال 1916 روسیه و انگلستان به نفوذ آلمان و عثمانی در ایران پایان دادند. انگلستان به‌منظور دور ساختن عثمانی از میدان‌های نفتی ، در عراق نیروی تازه نفس پیاده کرد و به سوی بغداد پیش رفت.


---پرطرفدارترین روزنامه اقتصادی کشور---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تصرف قزوین توسط قوای روس...
donya-e-eqtesad.com 09/11/1915 تاریخ
گروه تاریخ و اقتصاد: روز ۱۷ آبان ۱۲۹۴ شمسی شهر قزوین به تصرف نظامیان روسیه در آمد. هرچند ایران کوتاه زمانی پس از آغاز جنگ جهانی اول بی‌طرفی خود را اعل...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF