خر من، از کره‌گی دُم نداشت!

خر من، از کره‌گی دُم نداشت! ...
balatarin.com ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ سرگرمی

کلیدواژه ها:#Balatarin.com، #ازدواج، #خانه، #دینار، #راهِ، #فرود، #مسلمان، #یهودی


مردی خری دید که در گل گیرکرده بود و صاحب خر از بیرون كشیدن آن خسته شده بود. برای كمك كردن دُم خر را گرفت ، وَ زور زد ، دُم خر از جای كنده شد.
فریاد از صاحب خر برخاست كه « تاوان بده » !
مرد برای فرار به كوچه‌ای دوید ولی بن بست بود. خود را در خانه‌ای انداخت. زنی آنجا كنار حوض خانه نشسته بود و چیزی می‌شست و حامله بود. از آن فریاد و صدای بلندِ در ترسید و بچه اش سِقط شد.
صاحبِ خانه نیز با صاحب خر همراه شد.
مردِ گریزان بر روی بام خانه دوید. راهی نیافت ، از بام به كوچه‌ای فرود آمد كه در آن طبیبی خانه داشت. جوانی پدربیمارش را در انتظار نوبت در سایۀ دیوار خوابانده بود.
مرد بر آن پیرمرد بیمار افتاد ، چنان كه بیمار در جا مُرد. فرزند جوان به همراه صاحب خانه و صاحب خر به دنبال مرد افتاد!
مَرد ، به هنگام فرار ، در سر پیچ كوچه با یهودی رهگذر سینه به سینه شد و او را به زمین انداخت. تکه چوبی در چشم یهودی رفت و كورش كرد.
او نیز نالان و خونریزان به جمع متعاقبان پیوست !
مرد گریزان ، به ستوه از این همه ، خود را به خانۀ قاضی رساند كه پناهم ده و قاضی در آن ساعت با زن شاكی خلوت كرده بود. چون رازش را دانست ، چارۀ رسوایی را در طرفداری از او یافت: و وقتی از حال و حكایت او آگاه شد ، مدعیان را به داخل خواند. نخست از یهودی پرسید. یهودی گفت: این مسلمان یك چشم مرا نابینا كرده است. قصاص طلب میكنم. قاضی گفت: دَیه مسلمان بر یهودی نصف بیشتر نیست.باید آن چشم دیگرت را نیزنابینا كند تا بتوان از او یك چشم گرفت! وقتی یهودی سود خود را در انصراف ازشكایت دید ، به پنجاه دینار جریمه محكوم شد!.. جوانِ پدر مرده را پیش خواند. گفت: این مرد از بام بلند بر پدر بیمار من افتاد ، هلاكش كرده است. به طلب قصاص او آمده‌ام.
قاضی گفت: پدرت بیمار بوده است ، و ارزش زندگی بیمار نصف ارزش شخص سالم است. حكم عادلانه این است كه پدر او را زیرهمان دیوار بخوابانیم و تو بر او فرودآیی ، طوری كه یك نیمه ی جانش را بگیری!جوان صلاح دید که گذشت کند ، امابه سی دینار جریمه ، بخاطرشكایت بی‌مورد محكوم شد!
چون نوبت به شوهر آن زن رسید كه از وحشت سقط کرده بود ، گفت : قصاص شرعی هنگامی جایز است كه راهِ جبران مافات بسته باشد.
حال می‌توان آن زن را به حلال در عقد ازدواج این مرد درآورد تا كودكِ از دست رفته را جبران كند. برای طلاق آماده باش!..مردك فریاد زد و با قاضی جدال می‌كرد ، كه ناگاه صاحب خر برخاست و به طرف در دوید. قاضی فریاد داد: هی! بایست كه اكنون نوبت توست!
صاحب خر همچنان كه می‌دوید فریاد زد: من شكایتی ندارم. می روم مردانی بیاورم كه شهادت دهند خر من ، از کره‌گی دُم نداشت!

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
شاه برای طلاق ثریا چقدر مهریه پرداخت؟ +تصاویر...
payeshonline.com 05/04/1958 تاریخ
سایت خبری «پایش»: در روز شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۳۷ هجری شمسی محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران پس از هفت سال زندگی مشترک، اسناد طلاق ثریا اسفندیاری بختیاری هم...ادامه مطلب»

آیا ازدواجم ارزش سوختن و ساختن دارد یا نه؟ ...
seemorgh.com ۱۳۹۴/۱۲/۰۲ فرهنگ
دعوا و بحث بین زن و شوهر یکی از اجزای جدا نشدنی در هر زندگی زناشویی است . در این زمان است که این فکر به سر شما خطور می کند که ازدواج من ارزش سوخت و سا...ادامه مطلب»

اعدام میرزا آقاخان کرمانی ...
1host2u.ir 17/07/1896 تاریخ
پس از کشته شدن ناصرالدین‌شاه، دولت عثمانی، شیخ احمد روحی، خبیر الملک و میرزاآقاخان را که در طرابوزان زندانی کرده بود، به ایران تحویل داد. در سال ۱۳۱۴ ...ادامه مطلب»

بن‌باز؛ دشمن امیرالمؤمنین(ع) و مفتی اعظم آتش‌افروزان وهابی ...
vahabiat.porsemani.ir ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ مردم
یكی از علمای وهابیت كه نقش مهمی در احیای تفکرات، ابن­ تیمیه و شاگردش ابن قیم جوزیه و محمدبن عبدالوهاب داشته ، عبدالعزیز بن باز است كه نزد وهابیان به م...ادامه مطلب»

مرگ تلخ قهرمان و داور بین‌المللی واترپلوی ایران و همسر آلمانی‌اش ...
sara.jamejamonline.ir ۱۳۹۳/۰۸/۱۱ اخبار
راننده لکسوز روانه زندان شد مرگ تلخ جوان ایرانی و عروس آلمانی [+عکس] عامل تصادفی مرگبار که در آن تازه عروس و دامادی به کام مرگ تلخ فرورفته‌اند، روانه ...ادامه مطلب»


EOF