دستور دادستانی اصفهان علیه زنان دوچرخه‌سوارواولین دوچرخه سوار زن در ایران

دستور دادستانی اصفهان علیه زنان دوچرخه‌سوارواولین دوچرخه سوار زن در ایران ...
vista.ir ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ اخبار

کلیدواژه ها:#Vista.ir، #اروپا، #اروپایی، #اصفهان، #امام، #امام_جمعه، #ایران، #بهمن، #تاریخ، #جلب، #حجت_الاسلام، #حرم، #دادستان، #دوچرخه_سواری، #شاه، #شهرداری، #فرهنگ، #قاجار، #قانونی، #قوه_قضائیه، #مردم، #مشهد، #ناصرالدین_شاه، #نماز_جمعه، #نوروز، #چهارباغ

هفته گذشته قوه قضائیه در اصفهان دست به کار شد و دستور داد که با دوچرخه سواری بانوان برخورد جدی صورت بگیرد.
با ابلاغ دستور دادستانی اصفهان ، از این پس نیروی انتظامی موظف است جلوی زنان دوچرخه سوار را بگیرد و دوچرخه آنها را به پارکینگ انتقال دهد.
به گزارش رویداد 24 ، با آغاز سال جدید رسانه‌های اصولگرا به شدت به شهردار اصلاح طلب اصفهان حمله کردند و معتقد بودند عملکرد او بر خلاف میل قشر مذهبی اصفهان است. این تلاش‌ها تا جایی ادامه یافت که مهدوی امام جمعه اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه ، نقد تندی را متوجه مسئولان شهری اصفهان کند.

مهدوی در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود « شهردار اصفهان به بنده قول دادند که جلوی مفاسد را بگیرند و بنده نیز بر همین مبنا سکوت کردم ، اما در حال حاضر افرادی از این سکوت ما سوءاستفاده می‌کنند و در ایام نوروز ، عده‌ای شادی مردم را به گناه آلوده کردند. مدیریت چهارباغ در جشن‌های خود ، با برگزاری کنسرت و موسیقی خیابانی و ... شادی مردم را به گناه آلوده کردند... دوچرخه‌سواری بانوان در چهارباغ ترویج می‌شود و تقاضای مردم از شهرداری و دادستان محترم این است که با این مسائل برخورد کنند. »

بعد از این خطبه‌ها ، برخورد با زنان دوچرخه سوار در اصفهان شدت گرفته است. البته گفته می‌شود برخورد با دوچرخه سواری بانوان مربوط به جلسه شورای امر به معروف و نهی منکر استان است که در تاریخ ده بهمن ۹۷ تشکیل شده بود.
البته هفته گذشته قوه قضائیه هم در اصفهان دست به کار شد و دستور داد که با دوچرخه سواری بانوان برخورد جدی صورت بگیرد. در دستور دادستانی که خطاب به نیروی انتظامی و شهرداری اصفهان است ، تاکید شده که نیروی انتظامی ، بانوان دوچرخه سوار را متوقف و مدارک شناسایی آنان را جلب کند و در صورتی که مدرک شناسایی نداشته باشند ، دوچرخه آنان توقیف و به پارگینگ منتقل شود!

با نگرانی حجت الاسلام علم الهدی در مشهد و مهدوی در اصفهان ، جلوی بانوان گرفته خواهد شد. پیش از این حجت الاسلام سید یوسف طباطبایی نژاد امام جمعه نیز از مخالفت با دوچرخه سواری زنان در اصفهان سخن گفته بود: « دوچرخه سواری بانوان در گوشه و کنار شهر نیز از جمله موارد ناامنی در جامعه است. » این در حالی است که دوچرخه سواری بانوان منع شرعی و قانونی ندارد. در قوه قضائیه نیز ، نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه به شماره ۷/۵۱۵۲ - مورخه ۷۹/۶/۵ دوچرخه سواری زنان در خیایان‌ها را جرم تلقی نمی‌کند. طبیعی است که در قوانین کشوری نیز مجازاتی برای دوچرخه سواری زنان پیش بینی نشده است.
اولین زنی که سوار بر دوچرخه شد ، از زنان دوران قاجار بود. دوچرخه سواری برای زنان آن زمان ممنوع بوده و فقط مردان می توانستند از این وسیله استفاده کنند.
دوچرخه در ایران توسط ناصرالدین شاه قاجار از اروپا وارد شد.

زمانی که شاه به سفرهای اروپایی می رفت تا هم با فرهنگ آنان آشنا شود و در کشور خود این فرهنگ را ترویج دهد, زنان حرم سرا دست به کارهایی می زدند که برایشان ممنوع بوده است. حفظ امنیت زنان حرم سرا همیشه با نظارت های شدیدی همراه بود. به طور مثال تصویر زیر گویای این واقعیت است.


--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
گنجینه‌هایی بی‌نظیر در قطعه‌ای از بهشت/ موزه‌های آستان قدس مقصد گردشگر...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۹/۰۶ تاریخ
مشهد-خبرگزاری مهر: مجموعه بارگاه هشتمین امام شیعیان علاوه بر ایجاد فرصتی برای زیارت، کتابخانه ای کم نظیر و نیز جاذبه های فراوانی برای سیاحت گردشگران د...ادامه مطلب»

دلخوشی‌های کوچک ممنوعه در ایران ...
isna.ir ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ فرهنگ
بعضی کارها دلخوشی‌های کوچکی است برای کسانی که ته‌مانده‌های امیدشان را بغل کرده‌اند و نمی‌خواهند به این راحتی از اصلاح و تغییر و پیشرفت ناامید شوند. ام...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

شاه برای طلاق ثریا چقدر مهریه پرداخت؟ +تصاویر...
payeshonline.com 05/04/1958 تاریخ
سایت خبری «پایش»: در روز شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۳۷ هجری شمسی محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران پس از هفت سال زندگی مشترک، اسناد طلاق ثریا اسفندیاری بختیاری هم...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»


EOF