Searchچهره سرشناس رسوایی "ایران گیت" رئیس لابی اسلحه آمریکا شد

چهره سرشناس رسوایی "ایران گیت" رئیس لابی اسلحه آمریکا شد ...
dw.com ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ ارتش

کلیدواژه ها:#Dw.com، #آزادی، #ارتش، #اسلامی، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #ایالات_متحده، #ایران، #ایران_گیت، #ترامپ، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #حسن_روحانی، #دولت، #روحانی، #رونالد_ریگان، #سلاح، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_ملی، #غیرقانونی، #قانون_اساسی، #لبنان، #وین

لابی اسلحه در آمریکا یکی از قوی‌ترین گروه‌های لابی‌گری در این کشور است. مدیریت این گروه اولیور نورث ، یکی از چهره‌های اصلی ماجرای موسوم به "مک‌فارلین" یا "ایران گیت" را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کرده است.
مدیریت لابی اسلحه در ایالات متحده ، اولیور نورث ، افسر سابق آمریکایی را به عنوان رئیس جدید خود معرفی کرد.
اولیور نورث از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان و یکی از چهره‌های اصلی رسوایی موسوم به ماجرای مک‌فارلین است که از آن به عنوان ماجرای "ایران کنترا" و "ایران گیت" نیز یاد می‌شود.
وین له‌پیر ، مدیر داخلی لابی اسلحه ایالات متحده موسوم به انجمن سلاح آمریکا (NRA) از این افسر سابق به عنوان "مبارز افسانه‌ای برای آزادی آمریکایی" یاد کرده است. اولیور نورث جای پیت براونل را در رأس قوی‌ترین گروه لابی اسلحه در آمریکا خواهد گرفت.
ورث ۷۴ ساله از چهره‌های اصلی در ماجرای رسوایی "ایران گیت" در سال‌های دهه ۸۰ میلادی بود. او به عنوان عضو شورای امنیت ملی آمریکا در زمان ریاست جمهوری ریگان در جریان فروش سلاح به جمهوری اسلامی و دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران دست داشت.
دولت رونالد ریگان در آن زمان با هدف آزادی گروگان‌های خود در لبنان وارد چنین معامله‌ای با ایران شد و سلاح‌هایی از انبارهای ارتش اسرائیل را به ایران فروخت. آمریکا سپس بخشی از سود این معامله را در اختیار مخالفان راستگرای ساندینیست‌ها در نیکاراگوئه قرار داد.
گفته شده که حسن روحانی که در آن زمان مشاور ارشد دولت وقت ایران بود نیز ۲۷ ماه مه ۱۹۸۶ با اولیور نورث در تهران دیدار کرده و نقشی کلیدی در این معامله مخفیانه تسلیحاتی داشته است.
اولیور نورث در پی اعتراف به نقش داشتن در این فعالیت غیرقانونی ، از کار برکنار و به حبس تعلیقی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. سپس اما همین مجازات‌ها هم لغو شدند.
نورث در سال‌های گذشته به عنوان مفسر فرستنده تلویزیونی "فاکس نیوز" مشغول به کار بود که با آغاز دوران ریاست‌اش بر لابی اسلحه آمریکا به آن پایان خواهد داد.
لابی حامی ترامپ
انجمن سلاح آمریکا به گفته خود ، حدود ۵ میلیون عضو دارد که به آن حق عضویت می‌پردازند. این گروه که از نفوذ سیاسی بالایی در آمریکا برخوردار است ، وظیفه خود را دفاع از ضمیمه دوم قانون اساسی آمریکا مبنی بر حق تملک و حمل سلاح می‌داند و به همین دلیل نیز خود را سازمانی برای دفاع از حقوق شهروندی برمی‌شمرد.
لابی اسلحه آمریکا سال‌هاست که توانسته است به شکلی موفقیت‌آمیز در مقابل سخت‌گیری بیشتر در قانون تملک و حمل سلاح در ایالات متحده بایستد. این انجمن پرنفوذ در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ با کمک‌های سنگین مالی از دونالد ترامپ حمایت کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است/ بر...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ اخبار
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی تصریح کرد: تنها نتیجه خروج از برجام بی‌اعتباری است. به گزارش ایسنا، گفت‌وگوی کریستین امانپور مجری شبکه سی‌ان‌ان آمریک...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»


EOF