تابلوی خیابان دکتر محمد مصدق در تهران نصب شد

تابلوی خیابان دکتر محمد مصدق در تهران نصب شد ...
fararu.com ۱۳۹۷/۰۱/۲۳ اخبار

کلیدواژه ها:#Fararu.com، #ارتش، #اسفند، #اسلامی، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #تجریش، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #خاورمیانه، #خبرآنلاین، #خلیج_فارس، #دولت، #رجایی، #شاه، #شمال_تهران، #شورای_اسلامی_شهر_تهران، #شورای_شهر، #عبدالناصر، #غربی، #فارس، #قاهره، #مجتبی، #محمد_مصدق، #محمدرضا_شاه، #مستند، #مصدق، #مصر، #ملی_شدن_نفت، #میدان، #میدان_تجریش، #وزیر، #پهلوی، #پیشین، #کودتا

به گزارش خبرآنلاین ، تابلوی خیابان نفت در تهران حذف و تابلوی خیابان دکتر محمد مصدق جایگزین آن شد.
تابلوی خیابان نفت در تهران حذف و تابلوی خیابان دکتر محمد مصدق جایگزین آن شد.

* * * مطالبه نام‌گذاري خياباني در پايتخت به نام « مصدق » که از حدود ٤٠ سال قبل تاکنون با انواع ديدگاه‌هاي اجتماعي چپ و راست و مخالفت‌هاي ناشي از ديدگاه‌هاي سياسي و تاريخي غيرقابل‌استناد و... متوقف مانده بود ، در آخرين روزهاي سال ٩٦ ، محقق شد و با رأي ١٩ نفر از اعضاي شوراي شهر دوره پنجم تهران ، خيابان « نفت » در منطقه سه تهران به‌صورت رسمي به « محمد مصدق » تغيير يافت.
حالا خيابان « نفت » در بلوار « ميرداماد » تهران به نام دکتر « محمد مصدق » نام‌گذاري شده است.
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1_%D9%85%D8%B5%D8%AF%D9%82
یابان دکتر مصدق یکی از خیابان‌های شمالی شهر تهران است.این خیابان جهتی شمالی - جنوبی دارد و از شمال به خیابان ظفر و از جنوب به بلوار میرداماد منتهی می‌شود.
خیابان دکتر مصدق با خیابان‌های فرعی شرقی - غربی تقاطع دارد.
نام‌گذاری
در روز ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ، شورای اسلامی شهر تهران نام خیابان نفت واقع در بلوار میرداماد را به خیابان مصدق تغییر داد.
پس از انقلاب اسلامی ، خیابان پهلوی به نام دکتر محمد مصدق نامگذاری شد. اما پس از حوادث سال ۶۰ ، نام این خیابان بنا به دستور مهدی کنی وزیر وقت کشور در دولت رجایی به ولی‌عصر تغییر کرد. پیشتر در شورای اول شهر تهران نیز بحثی پیرامون نامگذاری خیابانی به نام دکتر مصدق شکل گرفته بود که به دلیل پایان یافتن عمر این شورا ، به سرانجام نرسید. در شورای شهر پنجم نیز به گفته مجتبی شاکری رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر به دلیل سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی خیابانی در شهر تهران بنام دکتر مصدق نامگذاری نشد.
خیابان ولی‌عصر (نام پیشین: خیابان پهلوی) ، بلندترین خیابانِ مُشجر تهران و هم‌چنین بلندترین خیابان خاورمیانه با درازای ۱۷٫۹ کیلومتر است که از میدان راه‌آهن در میانهٔ جنوبی تهران آغاز شده و به میدان تجریش در منطقهٔ شمیرانات در شمال تهران می‌رسد. این خیابان به دستور رضاشاه پهلوی ساخته شد. نام اولیه آن « جاده مخصوص پهلوی » بود و تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ، « خیابان پهلوی » نامیده می‌شد. در ماه‌های اول انقلاب ۱۳۵۷ ایران مدتی « خیابان محمد مصدق » خوانده می‌شد ، اما سرانجام این خیابان به صورت رسمی به « خیابان ولی‌عصر » تغییر نام یافت.
در سال ۱۳۱۸ سرتاسر خیابان از دو سوی آن با ۶۰هزار درخت چنار پوشیده شده‌بود ، اما اکنون تنها بیش از ۸هزار چنار در سرتاسر خیابان باقی‌مانده است.

خیابان مُصَدق نام یکی از خیابان‌های مرکزی شهر قاهره است.
نام‌گذاری
جمال عبدالناصر رهبر ملی‌گرای مصر بعد از کودتا و از میان برداشتن پادشاهی مصر و آوردن جمهوری مصر همیشه عقاید مصدق را تمجید می‌کرد؛ و حتی ملی شدن کانال سویز را با الهام از مصدق در ملی شدن نفت انجام داد بر اساس کتاب اسناد نام خلیج فارس ، میراثی کهن و جاودان ، در مرکز قاهره خیابان مصدق و خیابان خلیج فارس و خیابان ایران و خیابان طهران وجود دارد. بخشی از فیلم مستند خلیج فارس به اسناد خلیج فارس در قاهره و تاریخچه تابلوهای خیابانهای مصدق - ایران و طهران و شارع خلیج فارس در قاهره اختصاص دارد.
در طول جنگ یوم کیپور میان مصر و اسرائیل ، محمدرضا پهلوی ، پادشاه وقت ایران کمک‌های مهمی را به ارتش مصر در مقابل ارتش اسرائیل به عمل آورد. مصر ، برای سپاس‌گزاری از ایران ، ۲ خیابان و ۲ میدان قاهره را به نام خیابان محمدرضا شاه پهلوی و خیابان ایران و میدان تهران و میدان فرح نام‌گذاری کرد.
سال‌ها پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران ، مصر در راستای عادی‌سازی روابط میان دو کشور ، نام خیابان پهلوی قاهره را به نام مصدق تغییر داد.{نیازمند منبع}
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر ...
1host2u.ir ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»

دموکراسی به سرقت رفته؛ نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ...
dw.com ۱۳۹۶/۰۳/۲۸ تاریخ
وزارت امور خارجه ایالات متحده بخشی از اسناد کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت ملی ایران را منتشر کرد. این اسناد که به ‌وضوح نقش مستقیم آمریکا در سرنگونی دولت ...ادامه مطلب»


EOF