Searchتنها استان مولد یوزپلنگ در کشور با مشکل خرید مستثنیات مواجه است

تنها استان مولد یوزپلنگ در کشور با مشکل خرید مستثنیات مواجه است ...
isna.ir ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ طبیعت

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #اعتبار، #ایسنا، #حفاظت_محیط_زیست، #حیات_وحش، #خراسان، #خراسان_شمالی، #محیط_زیست، #میاندشت، #یوزپلنگ

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: تنها استان مولد یوزپلنگ در کشور با مشکل خرید مستثنیات مواجه است.
علی اصغر مطهری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، با اشاره به اینکه منطقه میاندشت در خراسان شمالی طی چند سال اخیر شاهد حضور حدود هفت تا 10 قلاده یوزپلنگ بوده است ، افزود: علاوه بر آن طی این چند سال یوزپلنگ های ماده به همراه توله های آنان مشاهده شده است.
وی با تاکید بر اینکه برای حفظ یوزپلنگ های ماده در این استان به منظور زاد و ولد بیشتر در گام نخست باید میزان طعمه های آنان افزایش یابد ، ادامه داد: به رغم اینکه تعداد طعمه های (آهو) یوزپلنگ طی سال گذشته در این استان افزایش یافته است اما متاسفانه در منطقه میاندشت با مشکل حضور گله های زیادی از دام ها هستیم.
مطهری با بیان اینکه سگ گله یکی از دشمنان اصلی یوزپلنگ است و بیشترین زمان حضور آن ها نیز در زمان زاد و ولد آهو و یوزپلنگ است ، اظهار کرد: باید برای حفاظت بیشتر باید مستثنیات و دامداری های اطراف این منطقه خریداری شود.
وی تصریح کرد: برای اجرای این طرح نیازمند هزینه کرد اعتبار بالایی هستیم که متاسفانه سازمان با مشکل کمبود اعتبار مواجه است.
این مقام مسئول افزود: علاوه بر آن خشکسالی و کاهش منابع آبی یکی دیگر از مشکلات موجود در این حوزه است و برای تامین آب یوزپلنگ و طعمه های آن ها باید آبشخورهایی ایجاد شود ، اما نیازمند هزینه کرد اعتبار زیادی است.
وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر چندین آبشخور ساخته شده است ، ادامه داد: نیاز است تا اعتبارات استانی افزایش یابد تا این اداره کل بتواند آبشخورهایی را ایجتاد و از سوی دیگر علوفه مورد نیاز حیات وحش را خریداری کند.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

گام های موفق تحقیقاتی بر روی دو یوزپلنگ ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ طبیعت
جوکار: گام های موفق تحقیقاتی بر روی دو یوزپلنگ دلبر سه ساله در استان سمنان پارک ملی توران و کوشکی 7 ساله در استان خراسان شمالی در پناهگاه حیات وحش می...ادامه مطلب»

آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ طبیعت
کوشکی یک یوزپلنگ آسیایی در اسارت در ایران است که در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگ...ادامه مطلب»

توله یوزپلنگ میاندشت مادر شده است ...
iew.ir ۱۳۹۴/۰۵/۲۶ طبیعت
۲۴ مرداد ۱۳۹۴ پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): یوزپلنگ ماده ای که چند روز قبل به همراه توله هایش در پناهگاه حیات وحش میاندشت مشا...ادامه مطلب»


EOF