مردم عادی، پشت درهای فیلترینگ طرح مجلس

مردم عادی، پشت درهای فیلترینگ طرح مجلس ...
hamshahrionline.ir ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ اینترنت-آی.تی

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #ارتباط، #ایران، #اینترنت، #تلگرام، #توییتر، #جی‌میل، #شبکه‌های_اجتماعی، #فرهنگ، #فیسبوک، #فیلترینگ، #قانونی، #مایکروسافت، #مجازی، #مجلس، #مردم، #مردم_ایران، #میزبانی، #نمایندگان، #نمایندگان_مجلس، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #کاربر، #گوگل، #گوگل‌پلی

ه‌علت تحریم‌ها و FATF درصورت تصویب طرح جنجالی مجلس برای اینترنت ، مردم عادی شاهد فیلترینگ بسیار گسترده‌ای خواهند بود.
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری ، براساس یکی از مواد طرح « حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی » ، خدمات پایه کاربردی اثرگذار باید برای فعالیت و تأیید هویت خود ، در سامانه‌ای که به این منظور در کشور راه‌اندازی می‌شود ، ثبت‌نام کنند.
در این طرح ، از پیام‌رسان‌ها ، اپلیکیشن‌ها ، پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی ، مرورگرها و موتورهای جست‌وجو ، سرویس‌های ای‌میل ، خدمات کلود (ابری) مانند گوگل درایو ، خدمات نقشه و مسیریابی مانند گوگل‌مپ و سرویس‌های دیگر ، به‌عنوان مهم‌ترین خدمات پایه کاربردی نام برده شده است. آنها همچنین علاوه بر ثبت اطلاعات خود ، برای فعالیت در بستر اینترنت باید از مقام‌ ذی‌صلاحی که در این طرح به‌عنوان « کمیسیون عالی تنظیم مقررات » از آن نام برده شده ، مجوز دریافت کنند.
علاوه بر این ، خدمات پایه کاربردی خارجی برای عرضه و فعالیت ، ناگزیر به معرفی یک نماینده قانونی در کشور و پذیرش تعهداتی هستند که از سوی این کمیسیون به آنها ابلاغ می‌شود. درصورتی که خارجی‌ها این ضوابط را رعایت نکنند ، بنا بر بخشی دیگر از این طرح (ماده 27) ، باید منتظر مجازات « پالایش (فیلترینگ) و مسدودسازی خدمات » باشند.
برخی از کارشناسان حوزه فناوری و اقتصاد بر این باورند که حتی اگر شرکت‌های فناوری دنیا مانند گوگل و فیسبوک به قانون ما تمکین کنند و تصمیم بگیرند که در ایران دفتر نمایندگی تاسیس کنند ، از آنجا که با تاسیس نمایندگی ، موضوعات مالی مطرح می‌شود ، تحریم‌ها و نپیوستن به FATF مانع این اقدام خواهد شد. درصورتی که طرح « حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی » تصویب شود ، زندگی روزمره بخش عمده‌ای از ایرانی‌ها به‌طور بالقوه تحت‌تأثیر بخش‌هایی از آن قرار خواهد گرفت.
فیلترینگ در انتظار اینستاگرام ، واتساپ و سیگنال!
اکنون توییتر ، تلگرام و فیسبوک در ایران فیلتر هستند. با تصویب طرح مزبور ، آن دسته از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی که بیش از یک‌درصد کاربران (حدود 600هزار نفر) عضو آن باشند ، به‌علت تمکین نکردن از این قانون یا هر علت دیگری که باعث عدم‌فعالیت آنها در ایران شود ، فیلتر خواهند شد.
در نتیجه ، اینستاگرام ، واتساپ و احتمالا سیگنال با تصویب این طرح در نوبت فیلترینگ قرار می‌گیرند؛ این در حالی است که بسیاری از مردم با فیلتر شدن تلگرام و همچنین در زمان شیوع کرونا ، برای برقراری ارتباط با بستگان ، اقوام و دوستان خود در ایران و سراسر جهان به واتساپ گرایش پیدا کردند.
همینطور اینستاگرام به پلتفرمی برای امرارمعاش بخش قابل‌توجهی از مردم تبدیل شد؛ از یک زن سرپرست خانوار که با فروش ترشی و مربا زندگی خود را می‌گذراند گرفته تا آن روستایی که در دورترین نقطه کشور به لطف گسترش پوشش سراسری اینترنت ، صنایع‌دستی روستای خود را در معرض نمایش و فروش مشتریان داخلی و خارجی قرار می‌دهد.
سرویس‌های ای‌میل
جی‌میل و یاهو میل را تقریبا همه مردم ایران می‌شناسند. همین سرویس‌ها هم درصورت تصویب طرح جنجالی نمایندگان مجلس و درصورت نداشتن نمایندگی گوگل و یاهو در کشور باید به تیغ فیلترینگ سپرده شوند.
با تصویب این طرح ، جی‌میل ، یاهومیل و بقیه سرویس‌های ای‌میل که بیش از یک‌درصد کاربران از آن استفاده می‌کنند درصورت اخذ نکردن مجوز و نداشتن نمایندگی فیلتر می‌شوند.
موتورهای جست‌وجو و مرورگرها
اگر روزگاری با تکیه به فرهنگ شفاهی که بین مردم رایج بود ، فرزندان پرسش‌های خود را از بزرگ‌ترها می‌پرسیدند ، با رواج اینترنت و جست‌وجوگرها ، خودمان به‌دنبال پرسش‌هایمان رفتیم. با این حال ، موتورهای جست‌وجوی گوگل ، بینگ ، یاهو ، اینفودات‌کام و مرورگرهای گوگل‌کروم ، فایرفاکس ، مایکروسافت اج و هر آنچه با تشخیص این طرح ، « اثرگذار » تلقی شود ، در تور فیلترینگ گرفتار خواهند شد. اگر چنین اتفاقی بیفتد چاره‌ای نداریم که از « ذره‌بین » ، « یوز » یا « پارسی‌جو » استفاده کنیم که البته آنها هم با یک واسطه فنی ، داده‌ها را از گوگل جمع‌آوری می‌کنند. با این حال ، باید امیدوار باشیم که موتورهای جست‌وجوی مورد استفاده پژوهشگران مانند Google Scholar ، CiteSeer ، GetSITED ، BioOne و دیگران از این غربالگری در امان بمانند.
نقشه‌ها و اپ‌استورها
از آنجا که همه سرویس‌های گوگل با شرایط تعیین‌شده در طرح حمایت از کاربران ، فیلتر می‌شوند ، بنابراین گوگل‌مپ هم از تیغ این قانون در امان نخواهد بود و سرانجام فیلتر می‌شود. همچنین سرویس گوگل‌پلی که بسیاری از کاربران برای دانلود اپلیکیشن به آن مراجعه می‌کنند ، در دایره وسیع محدودسازی این طرح قرار خواهد گرفت.
سرویس‌های میزبانی داده
سرویس‌های ابری ازجمله گوگل درایو و وان‌درایو مایکروسافت مورد استفاده میلیون‌ها کاربر در کشور هستند. این سرویس‌های ابری هم اگر مایکروسافت و گوگل در ایران نمایندگی نداشته باشند ، براساس این طرح باید به‌طور کلی فیلتر شوند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

منشور حقوق شهروندی درباره فیلترینگ چه می‌گوید؟...
seemorgh.com ۱۳۹۶/۱۰/۱۵ سیاست
منشور حقوق شهروندی: حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعیض از امکان دسترسی و برقراری ارتباط و کسب اطلاعات و دانش در فضای مجازی بهره‌مند شوند در منشور...ادامه مطلب»

ایرانی ها در گوگل دنبال چه می گردند؟...
web.zeytooni.com ۱۳۹۵/۰۶/۱۰ اینترنت-آی.تی
در روزگار زندگی روی اینترنت، هر جست و جو یک اعتراف است و هر موتور جست و جو، یک کشیش مجازی برای ثبت اعتراف ها. هر روز میلیون ها نفر در سراسر کره زمین، ...ادامه مطلب»

واکنش‌ها به ادعای جنجالی یک نماینده درباره واگذاری جزایر ایرانی...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۴/۲۹ سیاست
پخش مصاحبه ‌احمدی بیغش نماینده مردم شازند در مجلس که ادعا کرده «واگذاری جزیره‌های کشور به چین⁩، واقعیت دارد ولی با فشار مردم و مجلس جلوی آن گرفته خواه...ادامه مطلب»

تشدید تلاش‌ها برای مسدودسازی اینستاگرام در آستانه مجلس یازدهم | استقبا...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ اینترنت-آی.تی
۴۰۰ طلبه در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواستار برخورد با عاملان ولنگاری فضای مجازی از جمله محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری ا...ادامه مطلب»


EOF