بازتاب دست دادن تصادفی ظریف و «اوباما» در «نیویورک»

بازتاب دست دادن تصادفی ظریف و «اوباما» در «نیویورک» ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ اخبار

کلیدواژه ها:#Ion.ir، #آژانس_بین‌المللی_انرژی_اتمی، #اجرای_برجام، #ارتباط، #اردبیل، #اسلامی، #امور_خارجه، #انقلاب، #اوباما، #ایالات_متحده، #ایالات_متحده_امریکا، #ایران، #ایرانی، #ایرنا، #ایسنا، #باراک_اوباما، #برجام، #تاریخ، #جان_کری، #جبهه_پایداری، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جهانی، #حسن_روحانی، #خبر، #دولت، #دکتر_روحانی، #روایت، #روحانی، #رییس_جمهور_ایران، #سازمان_ملل، #سخنگوی_دولت، #فارس، #فرهنگ، #مجلس، #مجمع، #مجمع_عمومی، #مجمع_عمومی_سازمان_ملل، #محمدباقر_نوبخت، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #ملت، #منا، #نماینده_مجلس، #نمایندگان، #نیویورک، #هنر، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_خارجه، #ونزوئلا، #کمال‌الدین_پیرمؤذن، #کمیسیون_صنایع

« اوباما » دست داد؛ اما نه با حسن روحانی بلکه با ظریف. این « سلام و احوالپرسی » در راهروهای سازمان ملل ، به گفته مقامات ایرانی ، نتیجه برخورد تصادفی و ناگهانی وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری ایالات متحده بوده و در برنامه‌های پیش‌بینی شده طرفین جایی نداشته است.
پس از پایان سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل ، محمدجواد ظریف در حال خروج از سالن مجمع عمومی بود که به طور کاملاً اتفاقی با « باراک اوباما » رئیس جمهوری و « جان کری » وزیر خارجه امریکا روبه‌رو شد ، طرف‌ها سلام و احوالپرسی کردند و دست دادند. ایرنا به نقل از یک منبع مطلع نزدیک به هیأت ایرانی تأکید کرده که نقل قول‌ها در مورد دیدار از قبل تعیین شده به هیچ وجه درست نیست.
سلام و احوالپرسی تاریخی
ایسنا هم همین روایت و اتفاقی بودن دیدار ظریف و اوباما را به نقل از « یک منبع مطلع » مخابره کرده و نوشته است: « این برای اولین بار در تاریخ روابط سیاسی ایران و امریکاست که یک مقام عالی جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا رو در رو می‌شوند و دو طرف با یکدیگر سلام و نیز احوالپرسی می‌کنند. البته پیش از این دو رئیس‌جمهوری ایران و امریکا یک بار به طور تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند و نیز دیدار و مذاکره و دست دادن وزیران خارجه دو کشور در چارچوب مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته است. با این حال تاکنون و در دولت‌های گذشته هیچ گونه مواجه شدن بین مقامات دو کشور با توجه به سابقه ۳۵ ساله نداشتن روابط سیاسی وجود نداشت. »
یک منبع آگاه درباره جزئیات دیدار تصادفی ظریف و اوباما به انتخاب گفت: « روبرو شدن ظریف و اوباما کاملا اتفاقی و غیرقابل اجتناب بود. بعد از سخنرانی دکتر روحانی ، ظریف و همراهانش به سمت ورودی حدود یک متری مجمع عمومی که مخصوص وزرا و سران است برای خارج شدن رفتند » . وی افزود: « مسئولین امنیتی به هیئت گفتند ، چند لحظه صبر کنید چراکه یک هیئت دیگر در سطح رییس کشور وارد می شود. سپس کری و اوباما وارد شدند » .
این شاهد عینی اضافه کرد: « آنها سپس به سمت هیئت ایران رو کردند. کری ، ظریف را به اوباما معرفی کرد و وی دست داد و گفت به اجرای برجام متعهدند. بعد هم با سایر اعضای هیئت دست داد » .
وی تصریح کرد: « با توجه به اینکه اوباما بیش از 2 ساعت قبل در مجمع سخنرانی کرده و از مجمع به جلسات دوجانبه و چندجانبه رفته بود ، حضور مجدد وی در سالن مجمع غیر منتظره و غیرمعمول بود و قابل پیش بینی نبود. در واقع ، این احتمال وجود داشت که این مواجهه با دکتر روحانی صورت گیرد » . این منبع آگاه خاطرنشان کرد: « این احتمال منتفی نیست که هیئت آمریکایی زمان بازگشت غیر معمول خود به سالن مجمع عمومی را با زمان خروج رییس جمهور ایران پس از سخنرانی اش تنظیم کرده باشد. با این حال دکتر روحانی پس از پایان سخنرانی و خروج از درب پشت جایگاه با رئیس جمهور ونزوئلا مواجه شد و برای دقایقی در سالن جانبی با او به گفت وگو پرداخت و لذا با اوباما مواجه نشدند » .
روبرو شدن ظریف و اوباما کاملا اتفاقی و غیرقابل اجتناب بود. بعد از سخنرانی دکتر روحانی ، ظریف و همراهانش به سمت ورودی حدود یک متری مجمع عمومی که مخصوص وزرا و سران است برای خارج شدن رفتند » . وی افزود: « مسئولین امنیتی به هیئت گفتند ، چند لحظه صبر کنید چراکه یک هیئت دیگر در سطح رییس کشور وارد می شود. سپس کری و اوباما وارد شدند » .
نوبخت: نمی‌دانم ، از ظریف می‌پرسم
« محمدباقر نوبخت » سخنگوی دولت هم در حضور خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی در این باره گفت: « من هم این خبر را شنیده‌ام اما صحت آن را نمی‌دانم. از آقای ظریف درباره آن سؤال خواهم کرد. »
واکنش منتقدان
روز گذشته و در حالی که بسیاری از نمایندگان از مواضع رئیس جمهوری در جمع سران جهان دفاع کردند ، شماری از نمایندگان مخالف دولت موضوع دست دادن ظریف با اوباما را برجسته کرده و آن را عدول از خط قرمزهای نظام خواندند.
« علی اصغر زارعی » عضو جبهه پایداری از جمله این نمایندگان بود که در گفت‌وگو با مهر ، گفت: « به نظر می‌رسد وزیر امور خارجه قصد دارد قبح رابطه با امریکا را بشکند. اقدام ظریف مطابق با چارچوب‌های مذاکرات و مجوزهایی که از سوی رهبر معظم انقلاب برای مذاکرات گرفته بودند ، نیست. » « منصور حقیقت‌پور » نماینده دیگری است که موضع تندتری نسبت به این اقدام گرفته و خواستار عذرخواهی ظریف شده است. نماینده اردبیل در گفت‌وگو با فارس ، گفت: « وزیر امور خارجه اقدام بسیار بدی را مرتکب شده و باید از ملت بزرگ ایران به خاطر این اقدام خود عذرخواهی کند. دست دادن وزیر امور خارجه با وزیر خارجه و رئیس‌جمهوری امریکا اقدام قبیحی است و اینکه ما بخواهیم با امریکایی‌ها دست بدهیم و با آنها نسکافه بخوریم ، باید در شرایطی اتفاق بیفتد که آنها از ملت ما عذرخواهی کرده باشند. »
سبحانی‌فر: اسلام می‌گوید جواب سلام را بدهید
« علی سبحانی‌فر » ، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس اما در برابر انتقادات مخالفان ، به « ایران » گفت: « ادب اسلامی و فرهنگ ملی ما حکم می‌کند وقتی کسی به ما سلام کرده و احوال ما را می‌پرسد ، ما هم جواب سلام او را بدهیم.بنابر این اقدام آقای ظریف در پاسخ دادن به سلام هیأت امریکایی قابل انتقاد نیست. »
نماینده سبزوار در مجلس افزود: « این شیوه از سیاست‌ورزی که مدام به دنبال نقطه ضعف‌هایی در مجموعه رقیب خود باشیم و چشم خود را بر واقعیات و محسنات او ببندیم ، شیوه درستی نیست که حتماً به ضرر منافع ملی هم هست. » به گفته وی ، « هیأت ایرانی در طول چند روز حضور در نیویورک ضمن پیگیری حادثه منا ، دیدارهای متعددی با هیأت‌های جهانی داشته‌اند که تبیین کننده مواضع جمهوری اسلامی و در راستای تأمین بیشتر منافع ملی است. حال چرا دوستان ما در مجلس آن زحمات و تحرکات را نمی‌بینند و فقط روی یک موضوع حاشیه‌ای زوم کرده‌اند. »
پیرمؤذن: هنر دیپلمات‌ها پل زدن بین ملت‌هاست
« کمال‌الدین پیرمؤذن » ، نماینده اردبیل در مجلس هم تأکید دارد که این طیف مخالف دولت در مجلس بیشتر از 60-50 نفر نیستند و مواضع انتقادی آنها موضع مجلس نیست. او به « ایران » گفت: « اقدام آقای ظریف حتی اگر هم برنامه‌ریزی شده باشد ، باز هم انتقادی بر آن وارد نیست چون اقتضای دیپلماسی ارتباط داشتن با دیگران است. »
وی افزود: « ایشان براساس آموزه‌های دینی و فرهنگ غنی ایرانی با رئیس جمهوری امریکا احوالپرسی کرده و جواب سلام او را داده است. مضاف بر اینکه در دنیای امروز و در هزاره سوم هنر دیپلمات‌ها و مسئولان کشورها پل زدن بین ملت‌ها است تا بهتر و بیشتر منافع خود را تأمین کنند. گویی برخی دوست دارند به خاطر دغدغه‌های آنها دور کشور را دیوار بکشیم. »
پیرمؤذن هم از مخالفان این سؤال را دارد که چرا از کنار بخش‌ها و آثار مثبت سفر هیأت ایرانی به نیویورک به آسانی می‌گذرید و نسبت به یک موضوع حاشیه‌ای اینقدر حساسیت نشان می‌دهید؟ به گفته وی ، همه این نگرانی‌ها ناشی از آن است که مخالفان در کارنامه خود و بخصوص در حوزه دیپلماسی و حل و فصل پرونده هسته‌ای چیزی برای ارائه کردن ندارند.
او ادامه داد: « اگر توافق در دولت قبل حاصل شده بود ، همه این دلواپسان در صف حامیان بودند اما امروز مدام از کاه کوه می‌سازند. » این نماینده مجلس همچنین به مخالفان یادآوری کرد که تا چند هفته پیش « آمانو » مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را عروسک خیمه شب بازی غرب می‌دانستند اما وقتی به ایران آمد ، برای عکس انداختن با او سر و دست می‌شکستند. »
طرح :روزنامه قانون
منبع:ایران
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد ...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

سخنگوی دولت در نشست خبری: ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ اخبار
عربستان باید پاسخگوی فاجعه منا باشد/مشکل خودروسازان را رفع می کنیم سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود، توضیحات مفصلی درباره پیگیری های دولت جمهوری اس...ادامه مطلب»


EOF